Co składa się na podstawowe wyposażenie weterynarzy?Dobry weterynarz, którego powołaniem jest leczyć i ratować zwierzęta, powinien mieć odpowiednie narzędzie weterynaryjne. Zawód ten wymaga ogromnej wiedzy i profesjonalnego sprzętu, dlatego wyposażenie się w odpowiednie przedmioty to podstawa. Co powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu weterynarza i jego gabinetu?

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

Rozporządzenie ministerialne z 2004 roku reguluje wyposażenie gabinetu weterynarzy i określa, co powinno się w nich znaleźć. Są to przede wszystkim sprzęt i urządzenia do przechowywania artykułów leczniczych, artykułów sanitarnych, produktów jednorazowych i innego sprzętu medycznego, zgodnie z określonymi przez producenta wymaganiami. Jest to również mnogość pojemników na odpady, w tym odpady weterynaryjne. Ważny jest także stół weterynaryjny, który musi być dostosowany wielkością do zakresu i rodzaju świadczonych usług. Konieczne jest, aby był wykonany z trwałego materiału, który jest zmywalny i odporny na działanie środków dezynfekujących. Ostatnimi obowiązkowymi elementami wyposażenia gabinetu weterynaryjnego są lampa bakteriobójcza oraz stetoskop. Jeśli lekarz wykonuje zabiegi przy użyciu produktu, jakim jest narzędzie weterynaryjne wielokrotnego użytku, konieczny jest autoklaw lub sterylizator na suche powietrze. Kiedy w gabinecie są wykonywane zabiegi przy znieczuleniu ogólnym, wymaga się, aby były tam obecne sprzęty do dożylnego podawania leków i źródło światła bezcieniowego. W przypadku, kiedy lekarz wykonuje też usługi poza kliniką, musi być on wyposażony w przenośny sprzęt.

Dodatkowe wyposażenie weterynarzy

Im klinika weterynaryjna ma wyższy standard, tym więcej specjalistycznych narzędzi i urządzeń powinno się w niej znaleźć. Odpowiednio wyposażona sala operacyjna to podstawa dla wykonywania skomplikowanych zabiegów. Konieczna jest obecność sprzętu chirurgiczno-ortopedycznego, zestawów urządzeń diagnostycznych, ciśnieniomierzów, narzędzi i aparatury anestezjologicznej. Ważny jest również sprzęt, z którego korzysta się w sytuacjach kryzysowych, między innymi respirator i koncentrator tlenu. Po zabiegach i operacjach należy zająć się czworonożnymi pacjentami, dlatego materiały opatrunkowe, kołnierze ochronne i klatki są niezbędne.

Zawód weterynarza wymaga nieskończonych pokładów empatii i miłości do zwierząt. Ratowanie im życia i przywracanie do zdrowia jest o wiele łatwiejsze z pomocą, jaką daje odpowiednie narzędzie weterynaryjne. Profesjonalne wyposażenie umożliwia płynne i bezpieczne prowadzenie praktyki, pełnej zadowolonych pacjentów i ich właścicieli.