Jak zdecydować, czy zachować zbyt małe ubraniaKupiłaś te nowe, ładne dżinsy w zeszłym roku, bo wiedziałaś, że tej zimy będziesz ostro ćwiczyć na siłowni i, tak, twoim noworocznym postanowieniem było schudnąć. Jedynym problemem jest to, że teraz, sześć miesięcy później, te dżinsy są nadal za małe. Czy powinnaś je zatrzymać, czy oddać? Jeśli jakiś element garderoby nie jest już w Twoim obecnym stylu i nie pasuje do Ciebie, to dlaczego by go nie oddać? W końcu, jeśli czujesz się jak tortura, aby nosić coś na co dzień, to prawdopodobnie oznacza, że to nie pasuje do Ciebie już.

Określ swój cel

Każdy zakup, którego dokonujesz, jest związany z celem, który masz w głowie. Na przykład, kiedy idziesz kupić nowy samochód za dwa lata, wiesz dokładnie, jaki model i opcje chcesz. Kiedy kupujesz nowy garnitur na nadchodzące wydarzenie, wiesz, jaki kolor i styl będzie wyglądał na tobie najlepiej. Kiedy kupujesz nowy kawałek ubrania, masz jakiś pomysł w głowie, z czym chcesz go nosić, ale możesz nie wiedzieć dokładnie, kiedy będziesz go nosić.

  • Zastanów się, dlaczego kupiłeś ten kawałek. Jeśli to była specjalna okazja, czy spodziewasz się mieć inną okazję, jak to w najbliższej przyszłości?
  • Jeśli to był prezent, dla kogo jest ten prezent? Jeśli był to przedmiot na zimną pogodę, czy wkrótce znów nadejdzie zima? Jeśli było to coś specjalnego, czy w ogóle było noszone?
  • Czy jest w dobrym stanie? To, jak dobrze dbano o ubranie, pomoże Ci określić, czy jest to produkt wysokiej jakości, który warto zatrzymać.

Im częściej go nosisz, tym bardziej będzie wykazywał oznaki zużycia. Jeśli ledwo pokazuje oznaki użytkowania, być może dokonałeś dobrej inwestycji. Zadaj sobie następujące pytania: Czy na tkaninie są plamy lub odbarwienia? Jeśli tak, to czy można je usunąć? Czy są luźne lub zerwane nici? Jeśli tak, to czy można je naprawić? Czy są jakieś uszkodzenia tkaniny lub zepsute guziki?

Ile za to zapłaciłeś?

Oryginalny koszt kawałka ubrania jest również czymś, co warto rozważyć. Jeśli kupisz coś naprawdę taniego, możesz skończyć wyrzucając go zanim dostaniesz dużo zużycia z niego. Jeśli jednak kupisz coś drogiego, może się okazać, że będziesz to trzymać przez kilka lat, zanim to wymienisz. Zadaj sobie te pytania: Jaka była pierwotna cena? Czy w tamtym czasie wydawało się, że to dobra wartość? Czy nosiłeś go wystarczająco dużo, aby uzyskać wartość swoich pieniędzy? Jeśli nosiłeś go, ale wciąż wygląda jak nowy, czy warto go zatrzymać? Kupiłeś te ładne nowe dżinsy w zeszłym roku, ponieważ wiedziałeś, że tej zimy będziesz ciężko ćwiczyć na siłowni i, tak, twoim noworocznym postanowieniem było schudnąć. Jedynym problemem jest to, że teraz, sześć miesięcy później, te dżinsy są nadal za małe.