Co się spodziewać, kiedy pójdziesz do lekarza: Badanie typowych urazówJeśli jesteś kontuzjowany, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zadbać o siebie. Odpoczynek i lód to Twoi najlepsi przyjaciele w ciągu pierwszych 48 godzin po kontuzji. Po tym czasie należy udać się do lekarza, aby upewnić się, że kontuzja goi się prawidłowo. Nasi lekarze pierwszego kontaktu (GP) są doskonałym źródłem porad na temat tego, jak możemy dbać o nasze ciała i zapobiegać ponownym kontuzjom. Lekarze pierwszego kontaktu zadają pytania o to, jak doszło do urazu, jakie czynności wykonywałeś przed urazem, jak wyglądała Twoja dieta przed urazem i wszelkie inne szczegóły potrzebne do zdiagnozowania urazu. Kiedy już poznają wszystkie szczegóły, zbadają Cię całkowicie i dadzą zalecenia, kiedy i gdzie należy podjąć leczenie. Idąc do lekarza z powodu urazu powinieneś spodziewać się następujących rzeczy:

Badanie fizyczne

W pierwszym etapie procesu lekarz przeprowadzi badanie fizyczne. Pomoże mu to zdecydować, czy masz uraz, zakres tego urazu i jak go leczyć. Lekarz zwróci uwagę na obrzęk, tkliwość wokół dotkniętego obszaru, zasinienie, deformację i wszelkie zmiany w kolorze skóry. Może również poprosić Cię o poruszanie się na różne sposoby, aby sprawdzić, czy występuje ból lub ograniczenie ruchu. W zależności od urazu lekarz może zlecić badania krwi lub inne badania diagnostyczne. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wizyty u lekarza znać szczegóły swojego urazu. Ogólna diagnoza, taka jak "skręciłem kostkę" nie pomoże lekarzowi zrozumieć urazu i sposobu jego leczenia.

Rentgen i MRI

Zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny to dwa z najczęstszych badań obrazowych stosowanych w celu zdiagnozowania urazu. Promienie rentgenowskie wykorzystują promieniowanie do tworzenia obrazów wnętrza ciała i mogą być wykorzystywane do zobaczenia złamanych lub przemieszczonych kości, złamań i urazów stawów. Skany MRI są często używane do diagnozowania nerwów, więzadeł i urazów mięśni. Badania te są niezbędne w diagnozowaniu niektórych urazów. Na przykład, uraz kolana, który powoduje ból podczas biegu może być zdiagnozowany przez rentgen, MRI lub USG. Skręcenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL) w kolanie nie zostałoby wykryte przez USG, ale byłoby wykryte przez MRI lub X-ray.

Ultradźwięki i EMG

Ultradźwięki to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu wnętrza ciała. Jest powszechnie stosowana do wizualizacji tkanek miękkich, zwłaszcza mięśni i ścięgien, aby pomóc w diagnozie urazu lub zobaczyć postępy w gojeniu się urazu. Elektromiografia (EMG) to specjalny test, który jest używany do diagnozowania zaburzeń nerwowo-mięśniowych. Jest często używany do identyfikacji uszkodzenia nerwów lub mięśni. Polega na umieszczeniu elektrod z żelem przewodzącym na skórze nad badanym mięśniem. Elektrody wysyłają sygnały elektryczne do badanego mięśnia i mierzą odpowiedź mięśnia. Testy te zazwyczaj nie są konieczne do diagnozy urazu. Są one zwykle używane do określenia zakresu urazu. Na przykład, zwichnięta kostka lub rozdarte więzadło w kolanie nie pojawi się na zdjęciu rentgenowskim lub MRI.

Zalecenie dotyczące rehabilitacji

Twój lekarz oceni Twój uraz i zaleci przebieg leczenia. W zależności od urazu, mogą zalecić odpoczynek, lód, elektroterapię lub terapię manualną, aby pomóc w leczeniu urazu. Mogą zalecić ortezę, aby zapobiec dalszym urazom podczas angażowania się w aktywności fizyczne. Może również dać Ci skierowanie do fizjoterapeuty, jeśli uzna, że potrzebujesz dodatkowej pomocy w rehabilitacji. Fizjoterapeuta może pomóc Ci ustalić sposób leczenia i udzielić wskazówek, jak pomóc w leczeniu Twojego urazu. Istnieje wiele rodzajów fizjoterapii, które mogą być pomocne w zależności od charakteru Twojego urazu.