Czy znasz te wyjątkowe wyspy Polinezji Francuskiej?Nie wiesz, czym są wyspy Polinezji Francuskiej? Polinezja Francuska to wyjątkowe miejsce na Ziemi, położone na Pacyfiku. Jest tam wiele niesamowitych wysp, o pięknych plażach i cudownej przyrodzie. Aby poznać je nieco bliżej, przeczytaj dalszą część artykułu.

Podstawowe informacje o Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska składająca się z wielu wyjątkowych wysp, jest szczególnie pięknym miejscem na Ziemi. Polinezja Francuska obejmuje grupę wysp na południowym Oceanie Spokojnym, która jest zamorską wspólnotą Francji. Wyspy Polinezji Francuskiej są podzielone na pięć głównych archipelagów. Największą wyspą tej wspólnoty jest Tahiti, która jest również najludniejszym i gospodarczym miejscem w obrębie Polinezji Francuskiej. Tamtejszymi językami urzędowymi są francuski i tahitański. Wyspy są zamieszkiwane przez ponad 282 tysięcy osób. Stolicą jest Papeete na wyspie Tahiti. Polinezja Francuska jest domem dla jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Wyspy znane są z białych, piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody i palm. Jest ona także miejscem występowania wielu unikalnych gatunków flory i fauny. Wyspy są domem dla wielu endemicznych gatunków roślin, a także ptaków, ryb i innych zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Charakterystyczne dla Polinezji są domki na wodzie, czyli popularna forma zakwaterowania. Co ciekawe, poza plażami i wodą można także podziwiać i zdobywać góry. Polinezja Francuska posiada najwyższy wyspiarski szczyt na Oceanie Spokojnym - Mount Orohena o wysokości 2241 m n.p.m.

Tahiti

Tahiti jak wcześniej wspomniano jest największą i najważniejszą wyspą na Polinezji Francuskiej. Wyspa ta jest często nazywana "rajem" ze względu na jej oszałamiające naturalne piękno. Lokalna gospodarka opiera się głównie na turystyce i hodowli czarnych pereł, które są wysoko cenione za swój unikalny kolor i połysk. Znajduje się tam Muzeum Pereł. Wyspa Tahiti ma wiele popularnych zabytków i atrakcji turystycznych, którymi mogą cieszyć się odwiedzający. Piękne plaże tej wyspy, takie jak Matavai Bay, Papara Beach i Teahupo'o Beach, są znane z białego piasku i krystalicznie czystych wód. Wodospady takie jak Fautaua Waterfall i Faarumai Waterfall są jednymi z najwyższych i najbardziej imponujących wodospadów w Polinezji Francuskiej. Świątynia Słońca jest ważnym miejscem kulturowym dla rdzennych mieszkańców Tahiti oraz Marae Arahurahu, starożytna świątynia, która jest ważnym historycznym i kulturowym punktem orientacyjnym. Na wyspie występują rynki, takie jak Papeete Municipal Market, który oferuje szeroką gamę lokalnych owoców, warzyw i innych produktów oraz Papeete Artisanal Market, gdzie odwiedzający mogą znaleźć ręcznie robione rzemiosła i inne pamiątki.

Raiatea

Raiarea to wyspa w sercu wspólnoty Polinezji Francuskiej. Jest ona jedną z najstarszych wysp w archipelagu i słynie z krystalicznie czystej wody, wielu raf koralowych i malowniczych plaż o białym piasku. Uważana jest za "świętą wyspę" Polinezji Francuskiej, ponieważ jest miejscem, gdzie znajduje się kilka ważnych świątyń i sanktuariów, w tym Marae Taputapuatea. Raiatea może pochwalić się piaszczystymi plażami z krystalicznie przejrzystą wodą, takimi jak Haamene Bay, czy Faaroa Bay. Są to popularne miejsca do plażowania i nurkowania. Wodospad Faamu jest jednym z najwyższych i najbardziej imponujących wodospadów na tej wyspie. Uturoa Market i Artisanal Market są rynkami oferującymi szeroką gamę lokalnych owoców, warzyw i ręcznie wykonanych pamiątek na tej wyspie. Jeśli chodzi o muzea to znajduje się tam Muzeum Sztuki i Tradycji Polinezyjskich, które prezentuje historię i kulturę wyspy i okolicznych wysp oraz Centrum Środowiskowo-Kulturalne Wyspy Ra'iatea, które oferuje unikalne spojrzenie na środowisko naturalne wyspy i dziedzictwo kulturowe. Co ciekawe, ta wyspa jest również znana z produkcji wanilii i jest jednym z największych producentów wanilii na świecie.

Maupiti

Maupiti znajduje się około 70 kilometrów na północny zachód od wyspy Raiatea.Wyspa ta jest znana z oszałamiającego naturalnego piękna i bogatego dziedzictwa kulturowego. W rezultacie jest tam wiele popularnych zabytków i atrakcji turystycznych, którymi mogą cieszyć się odwiedzający. Jeśli chodzi o plaże to najpopularniejszymi są Tereia Beach i Moana Beach. Laguna Maupiti jest jedną z najładniejszych lagun w Polinezji Francuskiej, z krystalicznie czystą wodą i bogactwem życia morskiego.Starożytna świątynia Marae Titiroa jest ważnym kulturalnym i historycznym miejscem na wyspie a Świątynia Tautira oferuje piękne widoki na okolicę. Muzeum Maupiti pokazuje historię i kulturę Maupiti i okolicznych wysp oraz Muzeum Etnograficzne, które oferuje fascynujące spojrzenie na tradycyjny sposób życia na wyspie.

Podsumowanie

Polinezja Francuska składa się z wielu wyjątkowych wysp, takich jak Tahiti, Raiatea i Maupiti. Te wyspy słyną z oszałamiającego piękna, bogatej historii i dziedzictwa kulturowego oraz wielu interesujących zabytków, muzeów i aktywności, które sprawiają, że każda wyspa jest inna i godna odwiedzenia. Te trzy wyspy są doskonałym przykładem na to, jak niezwykłe są polinezyjskie wyspy. Każda z nich oferuje coś wyjątkowego, coś, czego nie znajdziesz nigdzie indziej.