Gniazda elektryczne są obecne w każdym domu i mieszkaniu, stanowiąc podstawowy element osprzętu obok włączników. Zdobycie dodatkowych informacji na ich temat pozwala na bardziej świadomy wybór odpowiednich produktów i skorzystanie z licznych udogodnień, które oferują znani producenci na rynku. Nasz poradnik dostarcza istotnych wskazówek, które mogą wspomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru gniazd elektrycznych.
Jakie są rodzaje gniazd elektrycznych?
W ofercie gniazd elektrycznych, które znaleźć można na https://amper24.pl/kategoria/osprzet-elektryczny dostępne są modele wtynkowe i natynkowe, które są montowane odpowiednio w ścianie lub na niej. Gniazdka natynkowe nie wymagają kucia ścian i często przewody do nich ukrywa się w listwach, co sprawia, że są one popularne zarówno w pomieszczeniach przemysłowych, biurowych, jak i domowych.
Gniazda siłowe są przeznaczone do podłączania urządzeń o dużym poborze energii, takich jak kuchenki czy piecyki elektryczne, i różnią się budową od standardowych gniazd wtykowych. Modele hermetyczne, zwane także bryzgoszczelnymi, posiadają osłony chroniące przed wodą, wilgocią i zanieczyszczeniami, często w formie ruchomej klapki. Charakteryzują się one wysokim stopniem ochrony, co najmniej IP44, z możliwością wyboru klapki w kolorze obudowy gniazda.
Dostępne są także gniazda pojedyncze i podwójne, umożliwiające podłączenie jednej, dwóch lub trzech wtyczek. W sprzedaży znajdują się gniazdka z bolcem oraz bez bolca. Modele z bolcem, zapewniające uziemienie i ochronę przeciwporażeniową, są wymagane w nowych oraz modernizowanych budynkach, szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko wilgoci.
Co to jest uziemienie i jakie są rodzaje uziemienia w gniazdkach elektrycznych?
Uziemienie w gniazdku zapewnia zabezpieczenie przed porażeniem prądem. W naszej ofercie dostępne są gniazda z dwoma rodzajami uziemienia:
- z bolcem – tzw. francuskie, tradycyjne, stosowane w Polsce od wielu lat,
- Schuko – tzw. niemieckie, które jeszcze dwie dekady temu były w Polsce rzadkością, obecnie są coraz bardziej powszechne. Gniazda Schuko charakteryzują się dwoma stykami ułożonymi naprzeciw siebie u góry i u dołu otworów wtykowych, które znajdują się w poziomym położeniu.
Obecnie w domach i mieszkaniach stosowane mogą być zarówno gniazda z bolcem, jak i Schuko, gdyż większość urządzeń jest wyposażona w uniwersalne wtyczki, kompatybilne z obydwoma typami gniazd. Producenci osprzętu elektrycznego zwykle oferują oba rozwiązania w każdej swojej serii. Przy używaniu starszych urządzeń warto jednak przed decyzją o montażu gniazd niemieckich sprawdzić, czy wtyczki będą pasować do wariantu Schuko.
W starszych domach i mieszkaniach instalacja elektryczna często nie jest dostosowana do gniazd z uziemieniem. W takich przypadkach, nawet jeśli zamontuje się gniazdo z uziemieniem, nie będzie możliwości jego odpowiedniego podłączenia, co czyni równie funkcjonalne gniazda bez bolca. Należy jednak pamiętać, że przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność montażu gniazd z uziemieniem w nowych instalacjach, gdzie pełnią one swoją funkcję ochronną.
Czym są przesłony torów prądowych?
Przesłony torów prądowych są umieszczane w otworach gniazd elektrycznych, w które bolce wtyczki są wkładane. W gniazdkach bez przesłon widoczne są nieosłonięte otwory. Natomiast w gniazdkach wyposażonych w przesłony, otwory są zasłonięte, gdy gniazdo nie jest używane.
Zastosowanie gniazd z przesłonami torów prądowych jest zalecane głównie ze względu na bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście ochrony małych dzieci. Gniazda te eliminują potrzebę stosowania dodatkowych zabezpieczeń elektrycznych, ponieważ dziecko nie jest w stanie włożyć palca ani żadnego przedmiotu do otworu gniazdka, co zapewnia mu bezpieczeństwo i ochronę przed możliwością porażenia prądem.
- Zewnętrzny materiał partnerski