Mikrofibra to materiał, który często stosuje się podczas sprzątania czy pielęgnacji różnego rodzaju obiektów. Znalazła swoje zastosowanie m.in. w autodetailingu. Jest w tej branży kilka takich zadań, gdzie niezbędne są ściereczki wykonane z tego materiału. Kiedy używać mikrofibry w autodetailingu, jakie są jej rodzaje i gdzie kupić dobrej jakości mikrofibrę? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania i zdobędziesz wiele cennych informacji o mikrofibrze.
Rodzaje wykorzystywanej mikrofibry
Wybierając mikrofibrę do autodetailingu, dużą uwagę należy poświęcić jej rodzajowi i cechom charakterystycznym. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się wartości jednostek g/m2 lub GMS, odpowiadających za grubość i gęstość mikrofibry. To bardzo ważny parametr – im grubszy i gęściejszy materiał, tym ma lepszą chłonność, co przydaje się podczas wykonywania różnego rodzaju zadań w autodetailingu. Kolejnym ważnym parametrem jest skład mikrofibry. Materiał tego typu składa się z mieszanki poliestru i poliamidu. Istotne jest to, aby w produkcie było minimum 20% poliamidu. To zapewni lepszą jakość materiału i łatwiejszą pracę z nim. Przy profesjonalnym zajmowaniu się autodetailingiem, warto stawiać na mikrofibry z jeszcze lepszym składem, w których jest aż 30% poliamidu. Następnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj splotu mikrofibry. Wyróżnia się głównie standardowe materiały tego typu z krótkim włosiem oraz puszyste mikrofibry charakteryzujące się długim włosiem. Dodatkowo na rynku dostępne są również produkty z mikrofibry o splocie waflowym, cechujące się widoczną kratką na materiale oraz fibry o splocie gładkim, w którym nie ma żadnych włókien wystających z powierzchni. Rzadko spotykane są produkty o splocie skręconym, ale ten bardzo dobrze się sprawdza, gdy pracuje się z dużą ilością płynów. Dzięki swojej strukturze bez problemu wchłania duże ilości wody, co w wielu wypadkach znacząco ułatwia pracę.
Kiedy jest niezbędna?
W autodetailingu jest kilka takich zadań, które nie mogą obyć się bez użycia mikrofibry. Pomaga ona na wielu etapach pielęgnacji. Istotne jest to, aby dobrze dobrać rodzaj produktu do wykonywanej czynności, np. użycie słabej mikrofibry tworzy niewielkie zarysowania, które przez lata złej pielęgnacji mogą uszkodzić lakier i pozbawić go blasku. Jednak dobrej jakości mikrofibrę używa się do:
- Pielęgnacji wnętrza pojazdu – do tego przydają się produkty z obszyciem, o różnych wielkościach. Pozwalając bezpiecznie pozbywać się z wnętrza samochodu kurzu, pyłków i różnego rodzaju zanieczyszczeń;
- Do mycia szyb – wykorzystywana czysta mikrofibra nie zostawia śladów na szybach, dzięki czemu dobrze sprawdza się do ich mycia i pielęgnacji. W tym przypadku dobrze jest zainwestować w ściereczki o splocie waflowym, np. od marki Mr Rag;
- Docierania past polerskich, powłok i odtłuszczania – bezszwowe ściereczki o dobrym składzie idealnie rozprowadzają pasty oraz ściągają ich resztki z karoserii. Dzięki nim na powierzchni nie zostają ślady, a jedynie piękny efekt pielęgnacji;
- Osuszanie lakieru po myciu – mikrofibra ze splotem skręconym dobrze nadaje się do osuszania. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, pozwalające w szybki sposób pozbyć się dużej ilości wody z lakieru, dzięki czemu na karoserii nie powstają ślady po myciu;
- Aplikacja past i quick detailerów – dobrej jakości ściereczki pozwalają na bezpieczną aplikację tych produktów na lakier, czym zwiększają efektywność, np. danej pasty.
Mikrofibry dbają również o to, aby tak wytworzony efekt zapewnił lakierowi piękny wygląd i nie powodował smug oraz widocznych niedociągnięć.
Gdzie kupić wysokiej jakości mikrofibrę?
Skąd wiadomo, że zakupione ścierki są dobrej jakości? Należy przede wszystkim kupować je w sprawdzonych miejscach, wybierając modele od znanych producentów. Można np. zainwestować w mikrofibrę marki Mr Rag, dostępną na stronie https://sklep.motogo.pl/mr-rag. Przy zakupie należy sprawdzać gęstość ściereczki, jej wielkość oraz splot. Najlepiej wybrać kilka modeli, które pomogą podczas wykonywania różnych zadań w autodetailingu. Ważne jest to, aby o tego typu ściereczki dbać. To nie produkty na jeden raz. Należy je regularnie prać, a do tego celu poleca się używanie płynów do prania tkanin delikatnych lub dedykowanych preparatów do prania mikrofibr.
- Zewnętrzny materiał partnerski