Tunel próżniowy to specjalistyczne i uniwersalne urządzenie, które doskonale sprawdza się w wielu branżach takich jak np. handel lub gastronomia. Pozwala na dużą automatyzację zakładu, co jak wiadomo, ma przełożenie na rozwój prowadzonej działalności. Dlatego też, mimo że tunel obkurczający dla wielu osób może wydawać się dość niepozorną maszyną, należy pamiętać, że rola, jaką odgrywa w procesie pakowania, jest niezwykle istotna.
Ogólna charakterystyka tunelu próżniowego
Tunel próżniowy to urządzenie wyposażone w specjalistyczną komorę, która pod wpływem działania wysokiej temperatury powoduje obkurczanie folii stretch na produktach i idealne przyleganie do nich. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest do pakowania różnego rodzaju artykułów o zróżnicowanym gabarycie zarówno w postaci pojedynczych sztuk, jak i całych opakowań. Dlatego też wielkość tunelu do obkurczania dobierana jest indywidualnie względem potrzeb danego zakładu. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z intuicyjnymi i łatwymi w obsłudze maszynami, zazwyczaj umieszczanymi nad lub w części podajnika rolkowego, co pozwala na zautomatyzowane przejście towarów przez tunel, a ich głównym zadaniem jest:
-
obkurczanie folii typy stretch na produktach,
-
tworzenie zgrzewek,
-
aktywizacja termokurczliwych opakowań, etykiet i opasek zabezpieczających na pojemnikach,
-
w przypadku alternatywnego zastosowania – ogrzewanie części oraz utwardzanie farb i lakierów.
Tunel próżniowy występuje w dwóch wersjach tj. parowej i elektrycznej, a podstawową różnicą między tymi dwoma typami maszyn jest sposób wytwarzania ciepła.
Z jakich elementów się składa?
Tunel próżniowy do obkurczania folii typu stretch składa się z następujących elementów:
-
komora grzewcza – w zależności od modelu może mieć różną wielkość,
-
grzałka i system nawiewu,
-
specjalna taśma transportowa – służy do przewożenia produktów przez tunel, prędkość taśmy możemy dopasować do swoich potrzeb w zależności od tempa produkcji,
-
panele kontrolne – za których pośrednictwem kontrolujemy cały proces obkurczania,
-
stalowa izolacja oraz osłony – co czyni urządzenie bezpiecznym dla operatorów, obsługujących maszynę.
Dlaczego warto tunel próżniowy?
Urządzenia do obkurczania folii typu stretch w postaci tuneli próżniowych to doskonałe rozwiązanie dla większości zakładów, w których zachodzi konieczność automatyzacji procesów produkcyjnych, prowadzących do rozwoju prowadzonej działalności, ponieważ dzięki nim:
-
szczelnie zapakujesz swoje wyroby, dzięki czemu uchronisz je przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. wilgoć i zabrudzenia,
-
zapakujesz nie tylko pojedyncze sztuki, ale także stworzysz pakiety lub zgrzewki,
-
przygotujesz towar do transportu, magazynowania lub ustawienia go na półkach sklepowych,
-
uchronisz wyroby przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Zewnętrzny materiał partnerski