Jak działa pożyczka pod zastaw auta? Kredytów, chwilówek czy innych produktów kredytowych obecnie na rynku jest bardzo wiele, jednakże co zrobić gdy mamy niską zdolność kredytową lub wpisy w BIK czy KRD? Tutaj z pomocą może przyjść nam pożyczka pod zastaw samochodu. Jak działa taka pożyczka i gdzie możemy się o nią starać? O tym w dalszej części artykułu.

Pożyczka pod zastaw samochodu - istotne informacje.

Pożyczka pod zastaw auta jest zwykłą pożyczką z jedną różnicą, że pożyczkodawca zabezpiecza się zajęciem samochodu w przypadku niespłacania kredytu. Taka forma ochrony oparta jest na wywłaszczenia pożyczkobiorcy poprzez zajęcie samochodu, a także jego sprzedaży by odzyskać niespłaconą należność. Użycie samochodu jako formy zabezpieczenia jest opcją w pożyczce kiedy chcemy pożyczyć większą ilość gotówki.

Oczywiście samochodu, który będzie zabezpieczeniem kredytu musi spełniać pewne warunki. Najważniejszym jest jego wartość, to na podstawie jego wartości uzyskamy wnioskowaną kwotę. Ponadto samochód przy takiej pożyczce musi być sprawne, mieć odpowiednie dokumenty i być ubezpieczone.

Na rynku pożyczkowym istnieją dwa rodzaje pożyczek pod zastaw:

  • Pożyczka ogólna - jest to pożyczka pod zastaw mienia. W praktyce oznacza to, że samochód, który jest zastawem pod pożyczkę do końca jej spłaty pozostaje w posiadaniu pożyczkodawcy.
  • Pożyczka rejestrowa - oznacza że samochód, który jest zastawem pod pożyczkę zostaje w naszym posiadaniu i użytkowaniu przez cały okres kredytowania. Samochód przy tej opcji możemy stracić wyłącznie gdy nie spłacamy zaciągniętej pożyczki.

Pożyczka pod zastaw auta w praktyce.

Na okres kredytowania, pożyczkodawca będzie chciał się stać współwłaścicielem samochodu. Bez takiego zabezpieczenia pieniądze, o które wnioskowaliśmy nie trafią na nasze konto. Aby dopisać pożyczkodawcę jako współwłaściciela musimy udać się do wydziału komunikacji, i złożyć odpowiednie dokumenty. Po dopełnieniu formalności pieniądze, o które wnioskowaliśmy powinny trafić na nasze konto.

Warto wspomnieć, że po spłaceniu zaciągniętej pożyczki, współwłasność nie wygasa wraz ze spłatą, dlatego też musimy pamiętać aby po spłaceniu, odebrać odpowiednie dokumenty, które musimy przedstawić w wydziale komunikacji by na nowo stać się jedynymi właścicielami samochodu.

Wnioskowanie o pożyczkę pod zastaw auta wiąże się z większą ilością formalności, chociażby wizyta w wydziale komunikacji, której nie ma przy zwykłych chwilówkach, jednakże różniącą przy tych pożyczkach jest kwota, o jaką możemy wnioskować. Jeżeli potrzebujemy do 100 tys., w krótszym czasie warto skorzystać z takiej pożyczki, bowiem zaciągnięcie kredytu w banku z niską zdolnością może być mało prawdopodobne. Warto sprawdzić tutaj https://autokapital.pl