Na czym polega cięcie laserem profili?Cięcie laserem to nowoczesna technologia przeznaczona do precyzyjnej obróbki różnego rodzaju elementów, wykonanych między innymi z metalu, stali czy aluminium. Cały proces opiera się na punktowym wprowadzeniu energii pod postacią wysokoenergetycznego strumienia tnącego. To szybki i wydajny proces o wielu zaletach.

Na czym polega cięcie laserowe?

Cięcie laserowe jest procesem technologicznym wykorzystywanym między innymi przy czynnościach takich jak cięcie rur czy profili. To charakterystyczny proces polegający na tym, że na wybranej powierzchni, na którą trafia wiązka laserowa, rozprowadzana jest ogromna ilość energii, która kumuluje się na niewielkiej przestrzeni. W momencie styku promienia lasera z materiałem dochodzi do cięcia tego ostatniego, które odbywa się w bardzo dokładny sposób. Wykorzystanie wiązka lasera, szczególnie gdy metoda cięcia zostanie odpowiednio dopasowana do obrabianego materiału, jest niezwykle skuteczne, precyzyjne i pozwala osiągnąć nawet najbardziej skomplikowane kształty.

Dlaczego warto korzystać z obróbki materiałów przy zastosowaniu cięcia laserowego? 

Obróbka laserowa ma wiele zalet, nic zatem dziwnego w tym, że jest to rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Laserem można obrabiaj wiele materiałów, najczęściej jednak obejmuje stal nierdzewną, stal węglową, miedź, mosiądz i aluminium.

Jakie są zalety korzystania z obróbki laserowej? To przede wszystkim:

  • możliwość uzyskania idealnej powierzchni cięcia,
  • wysoka jakość cięcia,
  • możliwość cięcia cienkościennych elementów,
  • możliwość wycinania elementów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach,
  • skupienie w jednym obszarze strefy wpływu energii cieplnej,
  • automatyzacja procesu

Laserowa cięcie w większości przypadków nie będzie już wymagało dodatkowej obróbki.

Laserowa obróbka profili - dlaczego to najlepszy wybór?

Cięcie laserem profili to ogrom możliwości w zakresie technologii produkcyjnych. Zastosowanie takiej metody obróbki znacząco przyspiesza wykonanie wielu procesów, przez co produkcja staje się wydajniejsza i efektywniejsza. Wszystkie elementy cięte laserowo charakteryzuje ogromna precyzja wykonania - dzięki temu doskonale nadają się jako części składowe do konstrukcji wielu maszyn czy urządzeń (rurociągów, konstrukcji nośnych, wyrobów metalowych itp.).

Laserowa obróbka profili to dobry sposób na to, by osiągnąć oczekiwaną estetykę elementu, o odpowiednich parametrach technicznych. Cięcie laserowe nada się zarówno do jednostkowej produkcji jak i tej seryjnej.

Jakie parametry wpływają na efektywność cięcia laserowego?

Efektywne i zgodne z oczekiwaniami cięcie laserem będzie zależne od kilku istotnych parametrów:

  • położenia ogniska i jego średnicy,
  • mocy lasera,
  • średnicy dyszy,
  • trybu pracy,
  • prędkości cięcia,
  • stopnia polaryzacji, 
  • rodzaj zastosowanego gazu do cięcia.

Cięcie laserowe może odbywać się przy zastosowaniu bardzo różnych metod. To jaka będzie najlepsza, zależne jest od obrabianego materiału oraz efektu, jaki ma być wynikiem całego procesu.

Obróbka laserowa czy mechaniczna? 

Cięcie blach a może obróbka rur czy profili - jaka metoda będzie najlepsza mechaniczna czy laserowa?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Otóż w przypadkach, w których ważna jest precyzja, dużą dokładność czy wykonanie nietypowego kształtu, niezastąpiona będzie obróbka laserowa. Ta ma zdecydowanie więcej zalet niż ta mechaniczna, a przy tym nie niesie ze sobą ryzyka spowodowania uszkodzenia obrabianego elementu.Laser pozwala również na uzyskanie powtarzalności procesu, co w przypadku urządzeń mechanicznych do obróbki byłoby bardzo trudne do osiągnięcia.