Wiosna w rzepaku ozimych to szereg działań mających na celu jego ochronę przed szkodnikami i chorobami. W uprawie zostały już wykonane zabiegi zwalczające szkodnik łodygowe oraz słodyszka rzepakowego i zabieg fungicydowy. Jego celem była nie tylko eliminacja chorób, ale również regulacja pokroju. W zależności od intensywności agrotechniki może być wykonany jeden zabieg na opadanie płatka w rzepaku lub przeprowadzona sekwencja zabiegów w okresie okołokwitnieniowym, który optymalnie pozwoli zabezpieczyć łan rzepaku do końca sezonu wegetacyjnego.
Kiedy wykonać sekwencję zabiegów
Na plantacjach uprawianych na dobrych stanowiskach i o wysokim genetycznym potencjalne plonowania zwykle w okresie przed kwitnieniem można stwierdzić, czy plantacja spełnia oczekiwania. Należy przez nie rozumieć stan plantacji, który pozwala na utrzymanie intensywnej agrotechniki w celu uzyskania naprawę wysokiego plonu nasion.
W takiej sytuacji zasadne jest przeprowadzenie sekwencji dwóch zabiegów w okresie okołokwitnieniowym. Pierwszy z nich wykonywany jest w fazie rozwoju pąków kwiatowych lub na początku kwitnienia, natomiast drugi w fazie opadania pierwszych płatków- zasadne może być też, przesuniecie terminu tego zabiegu.
Pierwszy zabieg
Wjazd w pole powinien być optymalnie wykorzystany, dlatego też nie powinien ograniczać się tylko do zastosowania fungicydu. Przygotowana technologia prowadzenia łanu obejmuje rozwiązanie działające wielokierunkowo:
- Inex- A- adiuwant ułatwiający przygotowanie cieczy opryskowej, ale również zwiększający jakość działania zastosowanych produktów
- Maxi-Grow - unikatowy skład intensyfikuje i maksymalizuje proces kwitnienia rzepaku, efektem jego działania, jest zwiększenie liczby zawiązywanych łuszczyn
- Fungicyd- optymalnie jest wykorzystać w tym okresie Strobe 250 SC (azoksystrobina), które nie tylko zabezpiecza rośliny rzepaku przed rozwojem chorób, ale również ma działanie fitotoniczne- wspomagające wzrost roślin. W celu uzupełnienia jego działania rekomendowany jest dodatek triazolu: difenkonazolu lub protiokonazolu. Substancje te wnoszą działanie interwencyjne i wyniszczające.
- Insektycyd, który w zależności od terminu zabiegu może być pomocy w zwalczaniu słodyszka rzepakowego lub szkodników łuszczynowych
Drugi zabieg
Zastosowanie pierwszego zabiegu doskonale chroni rośliny uprawne oraz pozwala na utrzymanie ich bardzo dobrej kondycji w okresie kwitnienia. Jednak po jego koniec lub na początku rozwoju łuszczyn niezbędne jest wykonanie drugiego zabiegu zgodnie z przyjętą technologią.
Jednym z jego zadań jest utrzymanie ochrony grzybobójczej na najwyższym poziomie, dlatego też zalecana jest aplikacja fungicydu Primasol. Zawiera on dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniającym się działaniu, które pozwalają na ochronę rzepaku ozimego przed zgnlizną twardzikową, czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią.
Ważnym składnikiem drugiego zabiegu jest insektycyd Lamnos 20 SP o działaniu powierzchniowym, wgłębnym, oraz systemicznym, który zawiera dobrze znaną i cenioną substancję czynną acetamipryd. Ma ona bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu szkodników łuszczynowych dzięki działaniu kontaktowemu i żołądkowemu.
Uzupełnieniem dla środków ochrony roślin jest Barrier Si-Ca. Wnosi on wapń, który jest bardzo ważny w okresie formowania i intensywnego wzrostu łuszczyn. Zawarte w nim składniki zwiększają odporność roślin na stres abiotyczny i biotyczny, a łuszczyny są mniej podatne na uszkodzenia przez choroby oraz szkodniki.
W celu zwiększenia jakości wykonania zabiegu zalecany jest dodatek adiuwantu Inex-A do wody przed rozpoczęciem przygotowania cieczy opryskowej.
Jeden "zabieg na płatek"
Na plantacjach o niższym potencjale plonowania również niezbędne jest zabezpieczenie roślin rzepaku ozimego przed zgnilizną twardzikową oraz innymi chorobami łodyg i łuszczyn. Równie ważne jest zastosowanie insektycydu zwalczającego szkodniki łuszczynowe. Do zabiegu na opadanie płatka wykonywanego w fazie BBCH 65-69 można zastosować rozwiązanie oparte o:
- Inex-A
- Barrier Si-Ca
- Strobe 250 SC + Tores 250 EC
- Lamnos 20 SP.
- Zewnętrzny materiał partnerski