Ostatnio popularny temat rozliczania podatku nadal budzi w podatnikach wiele obaw. Co się stanie jeśli źle uzupełnię swoją deklaracje podatkową? Czy podawanie moich danych w usłudze służącej do rozliczania PITu jest bezpieczne? Jaki rodzaj formularza powinienem wybrać? Nie ma się czemu dziwić, informacje te nie są łatwo dostępne a jeśli już jakieś znajdziesz okazują się urzędowym bełkotem, którego przeciętny człowiek nie jest w stanie zrozumieć. Dlatego postaramy się zdementować miejskie legendy dotyczące rozliczania się z fiskusem.
W ten sposób rozliczysz swój podatek szybko i łatwo przez Internet
Nie ma nic prostszego od uzupełnienia internetowego formularza deklaracji podatkowej https://www.podatnik.info/program-do-pit/e-deklaracje . Pierw należy się zalogować. Można zrobić to na rządowej stronie e-Urzędu Skarbowego. Dalej wszystko przebiega dokładnie tak, jak podczas logowania się do innych usług internetowych na gov.pl, przykładem może być Internetowe Konto Pacjenta. Możesz zalogować się przez e-dowód osobisty, bankowość internetową lub profil zaufany. Następnie, kiedy już wybierzesz odpowiedni formularz, będziesz poproszony o podanie następujących informacji:
-
imię,
-
nazwisko,
-
datę urodzenia,
-
numer PESEL (w przypadku osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej),
-
identyfikator podatkowy NIP (w przypadku podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą),
-
kwotę przychodów widniejącą na ostatnim dokumencie deklaracji podatkowej (jeśli nie otrzymywałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0'').
Do kiedy muszę złożyć uzupełniony dokument?
Termin złożenia dokumentu deklaracji podatkowej w tym roku sięga 2 maja. Zwykle jest to 30 kwietnia, jednak w tym roku termin został przedłużony na korzyść podatników. Jeśli nie wywiążesz się ze swojego obowiązku, może dosięgnąć Cię kara nawet to 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najbardziej skrajnych przypadkach mogą występować obie te kary. Jeśli jednak korzystasz z internetowej usługi do rozliczania PITów, Twoja deklaracja zostanie wysłana w terminie automatycznie. Dokument zostanie uzupełniony na podstawie informacji zebranych o Tobie przez administrację. Jednak nie masz wtedy możliwości odliczyć nic od podatku.
Jaki rodzaj formularza wybrać
Istnieje wiele rodzajów formularzy deklaracji podatkowych. Niestety, przeciętny podatnik nie znajduje się w zawiłościach urzędowych i nie ma się czemu dziwić, są one bardzo trudne w odbiorze.
Oto kilka z rodzajów formularzy:
-
PIT-28 jest przeznaczony dla podatników, którzy rozliczają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
-
PIT-36 jest przeznaczony dla podatników, którzy uzyskują inne przychody bądź prowadzą działalność gospodarczą,
-
PIT-36L jest przeznaczony dla podatników, którzy liniowo rozliczają przychody pochodzące z działalności gospodarczej,
-
PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, którzy otrzymują przychody za pośrednictwem płatników,
-
PIT-38 jest przeznaczony dla podatników, których przychody mają charakter kapitałowy,
-
PIT-39 jest przeznaczony dla podatników, którzy zyskali dochód przez odpłatne zbycie nieruchomości lub praw do nich.
- Artykuł sponsorowany

