Python to jeden z najprostszych języków programowania. Stanowi on jednocześnie swoistą "bramę"do innych języków. Nic więc dziwnego, że nauka programowania dla dzieci i młodzieży rozpoczyna się często od niego. Jak uczyć młodych ludzi programowania? Jaką metodykę przyjąć i na jaką formę zajęć warto postawić?
Jak uczyć dzieci programowania w Pythonie?
Zajęcia z programowania w języku Python warto już prowadzić na przełomie 7-8 klasy podstawówki, a także 1 i 2 klasy szkoły średniej. To właśnie wtedy młodzież ma największy potencjał, by zapoznawać się z językami programowania. Naukę warto też podzielić na kilka trybów, dostosowując je do umiejętności i doświadczenia uczniów. Przyspieszona nauka programowania w Python dla dzieci będzie odpowiednia dla osób, które mają już pewne doświadczenie w tym zakresie. Z kolei tryb standardowy nauczy wszystkiego od podstaw.
O czym pamiętać podczas uczenia programowania?
Podczas nauki Pythona należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają istotny wpływ na sposób rozumienia tego języka przez młode osoby.
-
Nie używamy żadnych symboli i metafor. Dzieci i młodzież na etapie późnej szkoły podstawowej i wczesnego liceum doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest program i jak on działa. Dlatego proces nauczania powinien być realizowany na podstawie autentycznych fragmentów kodu.
-
Podczas nauki zwracamy uwagę na zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi Pythona. Młody człowiek powinien wiedzieć, czym jest i jak funkcjonuje wejście i wyjście programu, zmienna, operacja arytmetyczna w programie, instrukcja warunkowa, pętla i tablica (a także operacje na tablicach).
-
Nauka powinna odbywać się z wykorzystaniem wielu różnych bibliotek. Chodzi o to, aby użytkownik nie musiał instalować bibliotek, lecz by miał do nich nieograniczony dostęp. Realizowane z uczniem zadania powinny polegać na sporządzaniu kodu, jego edycji, a także poprawianiu go i testowaniu.
Nauka w szkole i domu - dlaczego warto?
Od strony merytorycznej programowanie Python dla dzieci powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby uczeń nie tylko spędzał czas na efektywnej nauce, ale też chciał rozwijać swoje umiejętności w domu. Dzięki temu łatwiej zrozumieć czym jest Python, a także zapoznać się z jego rozszerzonymi możliwościami. Dzięki temu uczeń - już w życiu dorosłym - łatwiej znajdzie pracę jako programista i być może osiągnie ogromny sukces zawodowy.
Reasumując, nauka programowania w Python dla dzieci powinna na pierwszym miejscu rozbudzać pasję, a dopiero później umiejętności.
- Zewnętrzny materiał partnerski