Jak nauczyć dziecko programowania w Python?Python to jeden z najprostszych języków programowania. Stanowi on jednocześnie swoistą "bramę"do innych języków. Nic więc dziwnego, że nauka programowania dla dzieci i młodzieży rozpoczyna się często od niego. Jak uczyć młodych ludzi programowania? Jaką metodykę przyjąć i na jaką formę zajęć warto postawić?

Jak uczyć dzieci programowania w Pythonie?

Zajęcia z programowania w języku Python warto już prowadzić na przełomie 7-8 klasy podstawówki, a także 1 i 2 klasy szkoły średniej. To właśnie wtedy młodzież ma największy potencjał, by zapoznawać się z językami programowania. Naukę warto też podzielić na kilka trybów, dostosowując je do umiejętności i doświadczenia uczniów. Przyspieszona nauka programowania w Python dla dzieci będzie odpowiednia dla osób, które mają już pewne doświadczenie w tym zakresie. Z kolei tryb standardowy nauczy wszystkiego od podstaw.

O czym pamiętać podczas uczenia programowania?

Podczas nauki Pythona należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają istotny wpływ na sposób rozumienia tego języka przez młode osoby.

  1. Nie używamy żadnych symboli i metafor. Dzieci i młodzież na etapie późnej szkoły podstawowej i wczesnego liceum doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest program i jak on działa. Dlatego proces nauczania powinien być realizowany na podstawie autentycznych fragmentów kodu.

  2. Podczas nauki zwracamy uwagę na zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi Pythona. Młody człowiek powinien wiedzieć, czym jest i jak funkcjonuje wejście i wyjście programu, zmienna, operacja arytmetyczna w programie, instrukcja warunkowa, pętla i tablica (a także operacje na tablicach).

  3. Nauka powinna odbywać się z wykorzystaniem wielu różnych bibliotek. Chodzi o to, aby użytkownik nie musiał instalować bibliotek, lecz by miał do nich nieograniczony dostęp. Realizowane z uczniem zadania powinny polegać na sporządzaniu kodu, jego edycji, a także poprawianiu go i testowaniu.

Nauka w szkole i domu - dlaczego warto?

Od strony merytorycznej programowanie Python dla dzieci powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby uczeń nie tylko spędzał czas na efektywnej nauce, ale też chciał rozwijać swoje umiejętności w domu. Dzięki temu łatwiej zrozumieć czym jest Python, a także zapoznać się z jego rozszerzonymi możliwościami. Dzięki temu uczeń - już w życiu dorosłym - łatwiej znajdzie pracę jako programista i być może osiągnie ogromny sukces zawodowy.

Reasumując, nauka programowania w Python dla dzieci powinna na pierwszym miejscu rozbudzać pasję, a dopiero później umiejętności.